Damar ve kan dolaşımı sistemi ile ilgili olan Kardiyovasküler yahut cardio (Kardio) tanımı yağ yakmak amacı ile yüksek kalp atım hızı belirli bir seviye ve sürede yapılan egzersizleri kapsar. Daha anlaşılır bir dille açıklayacak olursak; Cardio vücutta ki yağ oranını azaltmak veya dengelemek için yapılan egzersizlerin bütününe verilmiş olan bir isimdir. Mesela dışarıda yaptığımız yarım saatlik bir koşu bir cardio egzersizi olarak tanımlanabilir. Cardio özellikle fitness tarzı sporlarda spor bitiminde yağlarınızı yakmak için yaptığınız egzersizlerdir de diyebiliriz. Yani genel olarak yapılan yağ yakıcı egzersizler, sporlar birer cardio’dur diyebiliriz.

En Fazla Kalori Yakabileceğiniz Kardiyo Antrenmanları

Ciddi miktarda kalori yakmanızı sağlar. Ne kadar hızlı koşarsanız o kadar çok kalori kaybedersiniz. 30 dakikada 350 kalori yakarsınız.

Tabata Protokolü :

Kısa sürede çok kalori yakabilirsiniz. 4 dakika boyunca daha fazla yağ yakabilir ve daha hızlı forma girebilirsiniz. Yağ yakımınız 36 saat boyunca devam etmektedir. Metabolizmanızı iki katına kadar çıkarabilirsiniz. Yarım saatte 450 kalori harcarsınız.

İp Atlamak :

Çocukken yaptığımız en eğlenceli aktivitedir. Egzersiz programında ise en yorucu egzersizlerden bir tanesidir. Hem zıplama hem de koşu yapıyor olursunuz. Tüm vücut kaslarınız çalışır. 30 dakika normal tempoda ip atlamak 400 kalori harcamanızı sağlar.

HIIT Kardiyo:

Yağ oranınızı azaltıp kas kütlenizi artırır. İki sistemden oluşur. Yüksek yoğunluk ve düşük yoğunluk olarak.  Kişilere göre kalori yakımı değişiklik gösterse de 20 dakika sonunda kaybınız 250-350 kalori arasındadır.

Yüzme :

Tüm vücut kaslarınız çalıştığı için en fazla kalori yakan egzersizlerden bir tanesi yüzmedir. Stilli yüzmede 30 dakikada 400 kalori yakarsınız.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

X